The complex of California Nebula
NGC1499 and IC348
Technical data
| Instrument: | Canon EF 135mm F/2 L |
| Camera: | Canon EOS 60D (modified) |
| Filter: | - |
| Mount: | SkyWatcher EQ-6 Pro |
| Guiding: | Lacerta M-Gen autoguider |
Image data
| Exposure time: | 4 hours, ISO1600 |
| Location, date: | Hungary, Izsákfa - 2013. December 7. |
| Transparency: | 9/10 |
| Seeing: | 4/10 |
| Temperature: | 1 °C |
| Processing: | CCDStack, Registar, Pixinsight LE, Photoshop |
Description
A wide-field photograph of the California Nebula and its surroundings. The connection of the cosmic dust and the bright nebula can be seen above.
Technical data
| Instrument: | Canon EF 135mm F/2 L |
| Camera: | Canon EOS 60D (modified) |
| Filter: | - |
| Mount: | SkyWatcher EQ-6 Pro |
| Guiding: | Lacerta M-Gen autoguider |
Image data
| Exposure time: | 4 hours, ISO1600 |
| Location, date: | Hungary, Izsákfa - 2013. December 7. |
| Transparency: | 9/10 |
| Seeing: | 4/10 |
| Temperature: | 1 °C |
| Processing: | CCDStack, Registar, Pixinsight LE, Photoshop |
© Patrik Tarczi
Recommended photos

The Wizard Nebula
The Wizard Nebula, NGC7380 is located in constellation Cepheus, which lies roughly 8000 light-years away. It is categorized with number 142 by Stewart Sharpless in 1958.

The Great Globular Cluster
The Great Globular Cluster is brighty shinning deep sky object in constellation Hercules.

The Crescent Nebula
NGC 6888, also known as the Crescent Nebula, is a cosmic bubble about 25 light-years across, blown by winds from its central, bright, massive star.


