The Leo triplet
M65, M66, NGC3628
Technical data
| Instrument: | 173/700 Newton-asztrográf (ZsIO), SkyWatcher comacorrector F/4 |
| Camera: | Atik One 6.0 |
| Filter: | Baader UV/IR block |
| Mount: | SkyWatcher NEQ6 Pro Synscan (modified) |
| Guiding: | Lacerta M-Gen autoguider, OAG |
Image data
| Exposure time: | L: 6 x 10 min |
| Location, date: | Magyarország, Izsákfa 2016. january 16. |
| Transparency: | 8/10 |
| Temperature: | 13 °C |
| FWHM: | 3.20" |
| Processing: | CCDstack |
Photo in progress:
20%
20%
Description
The Leo Triplet is a small group of galaxies about 35 million light-years away in the constellation Leo. This galaxy group consists of the spiral galaxies M65, M66, and NGC 3628.
Technical data
| Instrument: | 173/700 Newton-asztrográf (ZsIO), SkyWatcher comacorrector F/4 |
| Camera: | Atik One 6.0 |
| Filter: | Baader UV/IR block |
| Mount: | SkyWatcher NEQ6 Pro Synscan (modified) |
| Guiding: | Lacerta M-Gen autoguider, OAG |
Image data
| Exposure time: | L: 6 x 10 min |
| Location, date: | Magyarország, Izsákfa 2016. january 16. |
| Transparency: | 8/10 |
| Temperature: | 13 °C |
| FWHM: | 3.20" |
| Processing: | CCDstack |
© Patrik Tarczi 2016
Recommended photos

The complex of Veil Nebula
A widefield photo of a famous supernova remnant called Veil Nebula. Located in contsellaton Cygnus.

In the heart of constallation Auriga
Rich in star clusters and nebulae, the ancient constellation of the Charioteer (Auriga) rides high in northern winter night skies.

The Pacman Nebula
In the '80 years living a succes game is called Pacman. The Pacman Nebula got its name after the protagonist of the game.


