The Great Globular Cluster - M13
A globular cluster is a spherical collection of stars that orbits a galactic core as a satellite.
Technical data
| Instrument: | 173/700 Newton-asztrográf (ZsIO), SkyWatcher comacorrector F/4 |
| Camera: | Atik One 6.0 |
| Filter: | Baader LRGB 1.25" |
| Mount: | SkyWatcher NEQ6 Pro Synscan (modified) |
| Guiding: | Lacerta M-Gen autoguider, OAG |
Image data
| Exposure time: | L: 6x5 perc, RGB: 3x5 perc |
| Location, date: | Hungary, Izsákfa - 2016. May 25. |
| Transparency: | 6/10 |
| Temperature: | 15 °C |
| FWHM: | 2.50" |
| Processing: | CCDStack, Registar, Pixinsight LE, Photoshop |
Description
![FWHM [ " ] M 13 Luminance FWHM [ " ] M 13 Luminance](http://www.patrikphoto.com/rimg/1/176_541_128e224e_.jpg)
The Great Globular Cluster is brighty shinning deep sky object in constellation Hercules.
Technical data
| Instrument: | 173/700 Newton-asztrográf (ZsIO), SkyWatcher comacorrector F/4 |
| Camera: | Atik One 6.0 |
| Filter: | Baader LRGB 1.25" |
| Mount: | SkyWatcher NEQ6 Pro Synscan (modified) |
| Guiding: | Lacerta M-Gen autoguider, OAG |
Image data
| Exposure time: | L: 6x5 perc, RGB: 3x5 perc |
| Location, date: | Hungary, Izsákfa - 2016. May 25. |
| Transparency: | 6/10 |
| Temperature: | 15 °C |
| FWHM: | 2.50" |
| Processing: | CCDStack, Registar, Pixinsight LE, Photoshop |
© Patrik Tarczi
Recommended photos

The Flaming Star Nebula
A runaway star lights the Flaming Star Nebula in this cosmic scene. The Flaming Star Nebula's billowing interstellar clouds of gas and dust located in constellation Auriga.

The Wizard Nebula
The Wizard Nebula, NGC7380 is located in constellation Cepheus, which lies roughly 8000 light-years away. It is categorized with number 142 by Stewart Sharpless in 1958.

The complex of Veil Nebula
A widefield photo of a famous supernova remnant called Veil Nebula. Located in contsellaton Cygnus.


