The Wizard Nebula
NGC7380
Technical data
| Instrument: | 173/700 Newton-astrograf (ZsIO), SkyWatcher comacorrector F/4 |
| Camera: | Atik One 6.0 |
| Filter: | Astronomik Deep-Sky LRGB, Astronomik L2 |
| Mount: | SkyWatcher NEQ6 Pro Synscan (modified) |
| Guiding: | Lacerta M-Gen autoguider, OAG |
Image data
| Exposure time: | 10 hours - L: 26 x 7 min, R: 21 x 10 min, G : 11 x 10 min, B : 10 x 10 min<br> |
| Location, date: | Hungary, Mount-Mátra, Ágasvár 2016. August |
| Transparency: | 7/10 |
| Temperature: | 15 °C |
| FWHM: | 2.50" |
| Processing: | CCDStack, Registar, Pixinsight LE, Photoshop |
Description

The Wizard Nebula, NGC7380 is located in constellation Cepheus, which lies roughly 8000 light-years away. It is categorized with number 142 by Stewart Sharpless in 1958.
Technical data
| Instrument: | 173/700 Newton-astrograf (ZsIO), SkyWatcher comacorrector F/4 |
| Camera: | Atik One 6.0 |
| Filter: | Astronomik Deep-Sky LRGB, Astronomik L2 |
| Mount: | SkyWatcher NEQ6 Pro Synscan (modified) |
| Guiding: | Lacerta M-Gen autoguider, OAG |
Image data
| Exposure time: | 10 hours - L: 26 x 7 min, R: 21 x 10 min, G : 11 x 10 min, B : 10 x 10 min<br> |
| Location, date: | Hungary, Mount-Mátra, Ágasvár 2016. August |
| Transparency: | 7/10 |
| Temperature: | 15 °C |
| FWHM: | 2.50" |
| Processing: | CCDStack, Registar, Pixinsight LE, Photoshop |
© Patrik Tarczi
Recommended photos

The Devil's Head Nebula
Towering pillars of cold gas and dark dust adorn the center star forming region of Sharpless 171.

The Foal Nebula
Sitting in Cepheus not far from the Iris Nebula a network of Lynds Bright and dark objects can be found. This picture shows part of LBN468 which contains LDN 1150, 1155.

M106 and it's neighborhood
The most famous galaxy in the constellation Canes Venatici and it's rich surroundings can be seen here.


