The complex of Veil Nebula
NGC6960, NGC6992 és NGC6695
Technical data
| Instrument: | Canon EF 70-200mm f/2.8 USM L IS II |
| Camera: | Canon EOS 550D (modified) |
| Filter: | Baader UV/IR block |
| Mount: | SkyWatcher EQ-6 Pro |
| Guiding: | Lacerta M-Gen autoguider |
Image data
| Exposure time: | 3 hours ISO1000 |
| Location, date: | Hungary, Izsákfa - 2012. July |
| Transparency: | 6/10 |
| Seeing: | 5/10 |
| Temperature: | 18 °C |
| Processing: | CCDStack, Registar, Pixinsight LE, Photoshop |
Description
A widefield photo of a famous supernova remnant called Veil Nebula. Located in contsellaton Cygnus.
A supernova remnant (SNR) is the structure resulting from the explosion of a star in a supernova.
Technical data
| Instrument: | Canon EF 70-200mm f/2.8 USM L IS II |
| Camera: | Canon EOS 550D (modified) |
| Filter: | Baader UV/IR block |
| Mount: | SkyWatcher EQ-6 Pro |
| Guiding: | Lacerta M-Gen autoguider |
Image data
| Exposure time: | 3 hours ISO1000 |
| Location, date: | Hungary, Izsákfa - 2012. July |
| Transparency: | 6/10 |
| Seeing: | 5/10 |
| Temperature: | 18 °C |
| Processing: | CCDStack, Registar, Pixinsight LE, Photoshop |
© Patrik Tarczi
Recommended photos

Globular star cluster Omega Centauri
Omega Centauri, our brightest global cluster is located in constellation Centaurus, It is the biggest global cluster can be seen from Earth at a disctance of 15 800 light-years.

The entrace of the sky's cave
This colorful skyscape features the dusty, reddish glow of Sharpless catalog emission region Sh2-155, the Cave Nebula.

In the heart of constallation Auriga
Rich in star clusters and nebulae, the ancient constellation of the Charioteer (Auriga) rides high in northern winter night skies.


